Sztuka minimalizmu – uwolnij swoją przestrzeń

0
332
sztuka minimalizmu

Mniej znaczy więcej, czyli sztuka minimalizmu. Pandemia COVID-19 sprawiła, że musieliśmy nieco przedefiniować spojrzenie na nasze mieszkania. Zgodnie z raportem Głównego Urzędu Statystycznego średnia powierzchnia mieszkania w Polsce wynosi niewiele ponad 50 metrów kwadratowych. Jak na takim metrażu zorganizować przestrzeń dla dziecka, biuro, sypialnie, kuchnię, salon i łazienkę? Nie jest to łatwe, ale z pomocą przychodzi sztuka minimalizmu.

Sztuka minimalizmu
Sztuka minimalizmu

Pozbądź się zbędnych mebli

Niemal w każdym polskim domu znajdziemy pojedyncze meble, który są niepraktyczne i jedynie zagracają naszą codzienną przestrzeń. Z jakiegoś powodu jednak nie potrafimy ich wyrzucić. Czasami jest to stara komoda lub fotel, na którym od dawna nikt nie siadamy i służy on jako miejsce do rzucania ubrań. Warto się zastanowić, z których mebli korzystamy na co dzień. Nie ma sensu trzymać czegoś tylko dla zasady. W przypadku małych mieszkań kategorycznie należy się wystrzegać nieporęcznych i niemodnych meblościanek. Uwolnioną przestrzeń możemy zaaranżować na nowo lub pozostawić ją wolną – w celu zwiększenia swobody w naszym domu.

Sztuka minimalizmu
Sztuka minimalizmu

Przeprowadź domowy remanent

To jeden z najtrudniejszych elementów wprowadzania minimalizmu w naszych czterech ścianach. Krok po kroku, szafka po szafce musimy zdecydować, które przedmioty, ubrania i gadżety wykorzystujemy i są nam przydatne, a których nie pozbywamy się wyłącznie z sentymentu. W każdej szafie znajdziemy bluzki, których od dawna nie nosimy lub kubki, z których od lat nie korzystamy. Sentymentalne przedmioty możemy wynieść na strych lub do piwnicy, a pozostałe spakować i pozostawić przy śmietniku. Możemy także skorzystać z grup facebookowych i przekazać te rzeczy potrzebującym. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dany przedmiot powinniśmy wyrzucić – możemy zostawić go z opisaną datą w pudełku. Jeśli w ciągu 6-12 miesięcy ani razu po niego nie sięgniemy – z czystym sumieniem będziemy mogli się go wówczas pozbyć.

Sztuka minimalizmu
Sztuka minimalizmu

Zaplanuj aranżacje na etapie remontu

Remontując mieszkanie, pamiętaj, aby nadać ścianom jasnego koloru. Ciemne barwy zmniejszają optycznie mieszkania, co jest niepożądane w przypadku małych pomieszczeń. Nie bójmy się także wykorzystywać luster i świateł, które pomogą uzyskać złudzenie optyczne. Dekorując pokój, wybierajmy minimalistyczne zasłony i rolety oraz zrezygnujmy z wielkogabarytowych mebli. Koniecznie pozbądź się wszelkich bibelotów nadających przestrzeni chaosu.

Jeśli mieszkamy w kawalerce typu studio lub dysponujemy dużym pokojem dziennym, dobrym pomysłem będzie podzielenie go na strefy. Pomoże nam to zachować porządek i nada harmonii całej przestrzeni. Aneks kuchenny, strefa jadalniana, salon i kącik dziecięcy przy zachowaniu minimalistycznego stylu mogą zmieścić się nawet na niewielkim metrażu, nie wywołując przy tym wśród lokatorów uczucia przetłoczenia.

Sztuka minimalizmu
Sztuka minimalizmu

Czytaj także: Jak urządzić małą sypialnię, aby była wygodna i przestronna?

Urządzanie kawalerki. Praktyczne porady aranżacyjne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here