Tapety – uniwersalne dekoracje

0
839
Room with extra large sofa, wooden table and photo wallpaper

Tapety na ścianę to prosty sposób na szybką i popisową metamorfozę wnętrza. Tapety mogą być dyskretnym tłem albo dominującą dekoracją. Druga opcja to tapeta tylko na jedną ścianę. Dobry efekt zapewniają dobrze dobrane tapety ścienne.

Oryginalne wnętrze z tapetą w roli głównej

O zaletach tapet ściennych nikogo nie trzeba przekonywać: dekorują ściany, tworzą wnętrze i nadając mu określony styl. Teraz jednak modne jest pokrywanie tapetą jednej ze ścian lub jej fragmentu. Tapety na ścianę grają wówczas pierwsze skrzypce i pozostałe elementy dekoracyjne muszą się im podporządkować – w przypadku bardziej wyrazistych deseni są wręcz zbędne.

Tapety – uniwersalne dekoracje 1
Tapety

Tapety na ścianę zostały stworzone jako dekoracje alternatywne dla drewnianych boazerii, gobelinów i tkanin dekoracyjnych, które stanowiły główną ozdobę wnętrz do XVII wieku. Były towarem luksusowym w dekoracji ścian, ponieważ drukowano je za pomocą ręcznie wykonanych stempli oraz misternie rzeźbionych wałków, z których każdy nanosił inny kolor. Do dziś istnieje kilku producentów ekskluzywnych, ręcznie malowanych tapet, zbliżonych jakością i kunsztem wykonania do dawnych produktów. Tapety jako dekoracje ścian popularność zyskały w XIX wieku, kiedy zaczęto produkować grawerowane cylindry i papier w długich rolach. Dzisiaj również możemy te wzory przenieść na ścianę i nie tylko. W latach 80. i na początku 90. przegrały z farbami, aby na koniec lat 90. zrobić mocne wejście i rozgościć się na dobre w dekoracji ścian.

Tapety – uniwersalne dekoracje 2
Tapety

Jak dopasować tapety na ścianę do wystroju wnętrza?

Dobrze jest skomponować wzorzyste tapety na ścianę ze stonowanymi meblami i tkaninami– dzięki temu tapeta we wnętrzu stanie się głównym punktem wystroju. Zastosowana w ten sposób tapeta przełamuje monotonię ścian i wywołuje efekt zaskoczenia. Może też pełnić rozmaite funkcje. Nic tak nie wyróżni i nie wyeksponuje ściany jak tapeta w wyraźnym kolorze lub o dużym wzorze.

Tapety na ścianie efektownie podkreślą też uskok bądź wnękę. Takie rozwiązanie może być także podyktowane względami czysto estetycznymi. Tapeta na ścianie występująca w charakterze akcentu tworzy bowiem tło dla efektownej kanapy lub dostojnego kredensu – czyli tych elementów wnętrza, których obecność chcemy szczególnie podkreślić.

Oszczędne zastosowanie tapety, zwłaszcza o wyraźnym deseniu lub w kontrastowych barwach, pozwala uniknąć przeładowania wnętrza wzorami i ozdobami. Wzorzysta tapeta ładnie się komponuje z prostymi meblami oszczędnymi w formie. Z kolei w domach urządzonych starymi meblami dobrze jest wykorzystać do aranżacji tapety nawiązujące do konkretnej epoki. Najbardziej efektowne zestawienie tworzy ciemna tapeta na tle jasnych ścian, gdy więc decydujemy się na zastosowanie jej w roli akcentu, zadbajmy o to, by pozostałe ściany miały jasną tonację.

Tapety – uniwersalne dekoracje 3
Tapety

Tapety na ścianę – rodzaje

Do dyspozycji mamy różnorodność tapet na ścianę, produkowanych na różne sposoby i dających we wnętrzu różnorodne efekty:

– tapety na ścianę standardowe; produkowane w ogromnej ilości wzorów i kolorów,
– tapety na ścianę drukowane/z ręcznym nadrukiem,
– tapety na ścianę winylowe,
– tapety na ścianę fakturowane/wytłaczane,
– tapety na ścianę z wzorami wytłaczanymi,
– tapety na ścianę z wiórów drzewnych,
– tapeta na ścianę winylowa z wzorem wypukłym.

Tapety – uniwersalne dekoracje 4
Tapety

Tapety jako dekoracje ścian

Tapety na ścianę są dla wnętrza tym czym, ubranie dla człowieka. Właściwie dobrane zdobią, podkreślają charakter i skrywają niedoskonałości. Tapeta nadaje ścianie miękki wygląd i sprawia, że wnętrze staje się przytulne. Wybierając tapetę jako dekorację ścian, musimy wziąć pod uwagę wielkość, kształt i funkcję wnętrza. Kluczem jest dopasowanie właściwego rodzaju, koloru i wzoru, a także wybór właściwej płaszczyzny lub jej fragmentu. Tapeta może pomóc, ale też zaszkodzić. Czasem w dekoracji ścian sprawdzą się mocne, kontrastowe wzory, a czasem wystarczy stonowana, delikatna struktura. Musimy szukać tapety na ścianę na miarę naszego wnętrza i jego potrzeb.

W dużym pustym pokoju okładzina ścienna ograniczy pogłos, a w małym doda przestrzeni. Poprzez wzór tapety i odpowiednie zaakcentowanie wybranej płaszczyzny można wyrównać proporcje pomieszczenia. Jeżeli chcemy ukryć nierówności, z pomocą przyjdą nam tapety strukturalne. Jeżeli chcemy stylizować wnętrze do odpowiedniej epoki lub stylu, mamy do dyspozycji wzory, które w mgnieniu oka wprowadzą właściwy klimat.

Możemy zabezpieczyć tapetę na ścianie szkłem i użyć zamiast płytek w kuchni czy w łazience. Dzisiaj stosując tapety, odchodzimy od pokrywania nimi całego pomieszczenia. Łączymy je z powierzchnią malowaną, akcentujemy jedną ścianę lub jej fragment, ozdabiamy wnękę. Używamy jej z umiarem, podobnie jak w przypadku fototapety, i traktujemy jako główną ozdobę.

Tapety – uniwersalne dekoracje 5
Bedroom with wallpaper, bed and walk in wardrobe

Jakie wzory tapet są najmodniejsze?

Nie ma oczywiście jednego słusznego wzoru tapety. Tak jak w modzie ulicznej wszystko jest dozwolone. Wnętrza nowoczesne lubią przede wszystkim tapety we wzory geometrię, chociaż malowane delikatną kreską wzory florystyczne też się w nich odnajdują. Obecnie najczęściej poszukiwane są wzory geometryczne retro, czasem trójwymiarowe, metaliczne. Jeśli pasy, to położone poziomo. Wnętrza klasyczne lubią natomiast wzory gobelinowe i proporcjonalne, stonowane kolorystycznie. Rekordy popularności biją tapety w paski.

Od kilku sezonów dużą popularnością cieszą się tapety układane na jednej ścianie, szczególnie we wnętrzach w stylu nowoczesnym. Taką tapetę dekorującą wybraną ścianę naklejamy za sofą lub za łóżkiem albo na jednej ścianie w przedpokoju. Jeśli tapeta ma jednorodne tło, możemy położyć ją na fragmencie ściany, którą malujemy w kolorze tła tapety.

Tapety – uniwersalne dekoracje 6
Tapety

Wracają również wzory tapet, które były supermodne w latach 50. i 60., np. rysunkowe motywy dmuchawca czy liści. Współcześni projektanci zmieniają jednak proporcje elementów graficznych i kolory tapet na ścianę. W efekcie tych zabiegów to, co pół wieku temu „świeciło” neonowymi barwami, dziś jest stonowane, subtelne. Hitem sezonu są tapety na ścianę udające beton, modne są też wzory tapet ceglane, ceramiczne, kamienne lub do złudzenia przypominające okładzinę

(red)

Czas na tapety przestrzenne

Tapety znowu na tapecie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here