
Termomodernizacja ma ogromne znaczenie dla naszego codziennego komfortu – zarówno cieplnego, jak i finansowego. Przy pomocy kilku inwestycji możemy wprowadzić efektywność cieplną naszego systemu grzewczego na zupełnie nowy poziom. Zbliżające się wakacje to doskonały moment na przeprowadzenie prac remontowych tego typu. Co warto wiedzieć o termomodernizacji? Które inwestycję warto wykonać w pierwszej kolejności?
Odpowiednia izolacja budynku
Jeśli chcemy zmniejszyć zapotrzebowanie naszego domu na energię cieplną, przede wszystkim musimy pomyśleć o odpowiedniej izolacji. Współcześnie do ocieplania ścian najczęściej wykorzystuje się styropian, wełnę mineralną lub styrodur. Zastosowanie materiałów tego typu poprawia nie tylko efektywność cieplną naszego gospodarstwa, ale także znacząco wpływa na parametry akustycznego. Nie możemy również zapomnieć o odpowiednim uszczelnieniu okien. Nawet doskonale wyizolowany budynek będzie tracił dużo ciepła, jeśli nasze okna pozostaną nieszczelne.

Przeprowadzając termomodernizację naszego domu, nie możemy również zapomnieć o prawidłowym dociepleniu dachu – jest to szczególnie ważne, zwłaszcza gdy poddasze pełni funkcję mieszkalną. Rodzaj i montaż materiału izolacyjnego uzależniony jest od rodzaju dachu i jego pokrycia, dlatego o dociepleniu tych miejsc, warto pomyśleć w trakcie generalnego remontu. Materiałem sprawdzającym się w każdym typie budownictwa jest m.in. wełna szklana, którą można układać zarówno w układzie jednowarstwowym, jak i dwuwarstwowym. Jest ona przy tym paroprzepuszczalna oraz niepalna.

Wymiana pieca – ekonomia i wygoda
Gdy nasz dom jest już odpowiednio wyizolowany, warto pomyśleć o wymianie całego systemu grzewczego. Współcześni producenci oferują bowiem całą masę rozwiązań, które nie tylko poprawiają wydajność pracy pieca, ale również znacznie obniżają emisję szkodliwych substancji. Ponadto montaż nowoczesnego pieca wraz z inteligentnymi sterownikami, znacznie poprawia komfort użytkowania systemu grzewczego. Ogrzewanie w naszym domu możemy kontrolować za pomocą dotykowego panelu, a dzięki zastosowaniu termostatów, możemy regulować temperaturę w danych pomieszczeniach. Do wyboru mamy nowoczesne piece na ekogroszek, kotły gazowe, a także pompy ciepła gwarantujące ekonomiczne i bezemisyjne ciepło.

Warto pamiętać, że w przypadku wymiany nieefektywnego pieca, inwestycji w panele fotowoltaiczne czy przy realizacji uszczelnień okien i drzwi możemy liczyć nie tylko na rządowe dotacje, ale także na termomodernizacyjne ulgi podatkowe. Pozwalają one w znacznym sposób amortyzować poniesione koszty. Odpowiednie docieplenie budynku i modernizacja systemu grzewczego to klucz do sporych oszczędności w kolejnych sezonach zimowych. To także inwestycja w codziennych komfort i bezpieczeństwo naszej rodziny.
Czytaj także:
Czym ogrzewać dom, aby było tanio i ekologicznie? W co inwestować?
Jak zapanować nad domowym budżetem? Sposoby na oszczędzanie i kontrolę wydatków