Wieś czy miasto – zalety i wady miejskiego życia

0
266
Wieś czy miasto

Odwieczny dylemat – wieś czy miasto, gdzie najlepiej się osiedlić? Wielu osobom życie w mieście kojarzy się z wygodą, dobrą komunikacją i łatwym dostępem od rozrywki. Inni natomiast utożsamiają miejskie życie z hałasem, tłokiem i brakiem prywatności. Obie strony mają po części rację. Mimo wielu zalet życie w dużym mieście nie jest dla każdego. Chodzi tu przede wszystkim o indywidualne preferencje i upodobania. Jakie są największe wady i zalety życia w mieście?

Wieś czy miasto? Wszystko zależy od wieku

Bez wątpienia, w miejskich blokach najlepiej żyje się młodzieży i osobom starszym. Dlaczego? Osoby dopiero wchodzące w dorosłość mogą całymi garściami czerpać z miejskich rozrywek, nie musząc jednocześnie martwić się o kwestie transportowe. Wiele małych miejscowości jest wykluczona komunikacja, przez co nawet wizyta u przyjaciela wiąże się z koniecznością skorzystania z samochodu.

wieś czy miasto
Wieś czy miasto – gdzie lepiej zamieszkać?

Zadowolone z mieszkanie w mieście będą również osoby starsze, które nie mają już tyle siły, aby zajmować się sprawami związanymi z utrzymaniem domu. Mieszkanie w blokach pozwala zapomnieć o problemach z ogrzewaniem. Nie musimy się także martwić o utrzymanie części wspólnych, takich jak klatka schodowa czy podwórko. Ponadto większość obecnie powstających budynków mieszkalnych wyposażona jest w windę.

Podmiejskie życie najbardziej spodoba się osobom w kwiecie wieku, które zdecydowały się na założenie rodziny. Duże podwórko pozwala na organizację nie tylko rodzinnych przyjęć, ale także zapewni dzieciom nie lada rozrywki w cieplejsze dni. Z tego rozwiązania zadowolone będą także osoby ceniące sobie ciszę i spokój po wielogodzinnej pracy.

wieś czy miasto
Wieś czy miasto – gdzie lepiej zamieszkać?

Wygoda czy prywatność?

Decydując się na życie w mieście, musimy liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Wybierając mieszkanie zamiast domu, powinniśmy mieć świadomość, że kawa na balkonie nigdy nie zastąpi cichego poranka w ogrodzie. W związku z tym, że jesteśmy otoczeni sąsiadami, nie możemy pozwolić sobie także na spontaniczne imprezy do białego rana. W większości przypadków również rozmiar mieszkania nie dorówna domowi, gdyż większość lokali dostępnych na rynku ma zaledwie dwa lub trzy pokoje. To właśnie dlatego powinniśmy podjąć decyzję, czy ważniejsza jest dla nas wygoda, czy może prywatność.

wieś czy miasto
Wieś czy miasto – gdzie lepiej zamieszkać?

Kupując mieszkanie, nie musimy się martwić kosztownymi remontami budynku. Nasze dzieci z kolei mogą cieszyć się bliskością szkół, przedszkoli i licznych zajęć pozalekcyjnych. Bliskość sklepów, kin, bibliotek czy przychodni lekarskich sprawia, że życie w mieście jest naprawdę wygodne. To my, na podstawie własnych doświadczeń musimy zdecydować, co jest dla nas ważne w życiu codziennym. Nie warto podejmować tej decyzji pod wpływem chwili – zwłaszcza jeśli decydujemy się na zakup mieszkania lub budowę domu pod kredyt hipoteczny. Takie działanie zwiąże nas z tym miejscem na długie lata i może okazać się, że na chwilę refleksji będzie już za późno.

Czytaj także: Program Czyste Powietrze – dla kogo dotacje w 2021?

Porady ekspertów od spraw finansowych: Poradnik dla frankowicza

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here