Wymiana okien okiem fachowca

0
665
Beautiful woman sitting on window ledge at home

Okna to niezwykle ważny element nie tylko wystroju, ale i architektury naszego mieszkania. Zapewniają nam ciszę, bezpieczeństwo, ciepło, a także walory estetyczne. Wymiana okien to dość kosztowna inwestycja, na szczęście zdarza się ona raz na kilka, kilkanaście lat i nie trwa długo – ekipy zwykle uwijają się w kilka dni. Na co zwrócić uwagę przy zakupie okien, aby nie przepłacić i cieszyć się z udanego zakupu przez długie lata?

Wymiana okien okiem fachowca 1
Wymiana okien

Mieszkanie vs dom

Mieszkając w bloku, niemal na pewno zdecydujemy się na zakup okien plastikowych. Zwykle spółdzielnie mają przewidziane wytyczne co do wyglądu okien i materiału, z jakiego powinny być wykonane. Jednolite okna mają za zadanie utrzymanie wysokiej estetyki bloku. Warto zapoznać się z wytycznymi obowiązującymi w naszej spółdzielni. Nie chcemy przecież płacić kary administracyjnej za możliwe uchybienia spowodowane naszą nadmierną fantazją. Na szczęście okna PCV są najtańszymi modelami dostępnymi na rynku – dzięki czemu są dostępne na każdą kieszeń. W oknach tego typu możemy zauważyć także najlepszą proporcję ceny do jakości. Dużo większą swobodę co do doboru materiałów mają posiadacze domów jednorodzinnych – wówczas ogranicza ich tylko wyobraźnia i zasobność portfela.

Do produkcji okien, poza plastikiem, wykorzystuje się jeszcze dwa tworzywa. Aluminiowe okna możemy spotkać zwykle w nowoczesnym budownictwie, z okien tego typu można ułożyć całą ścianę. Taki design wygląda niezwykle zjawiskowo i często wykorzystuje się go w zabudowaniach od strony ogrodu. Najdroższym i najbardziej eleganckim rozwiązaniem są jednak okna drewniane. Dodają uroku zwłaszcza w starym budownictwie, w kamienicach czy przedwojennych willach. Wymagają one jednak najwięcej konserwacji, ponieważ jeśli chcemy, aby drewno służyło nam przez długie lata, musimy je odpowiednio konserwować.

Wymiana okien okiem fachowca 2
Wymiana okien

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Przede wszystkim na termikę. Niezależnie gdzie mieszkamy – centrum miasta, wieś, domek jednorodzinny czy bloki – termika jest jedynym z najważniejszych czynników, na który powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie okien. Oszczędzając na oknach, możemy doprowadzić do sytuacji, w której będziemy musieli dopłacać do rachunków za ogrzewanie, gdyż strata energetyczna będzie na tyle duża, że mieszkanie będzie wymagało ciągłego grzania. Wielu Polaków łapie się na tę pozorną oszczędność. Jeśli mieszkamy w dużym mieście, to poza termiką równie ważne jest wyciszenie.

Dobrze wyizolowane okna pozwalają niemal całkowicie zapomnieć o panującym za oknem miejskim zgiełku. To niezwykle ważne, zwłaszcza gdy traktujemy mieszkanie, jako oazę, do której możemy uciec po całym dniu życia w biegu. Dbając o bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich, dobrze wybrać okna ze stalowymi zbrojeniami i zaczepami antywyważeniowymi, które znacząco utrudnią dostanie się do środka. Pozwoli nam to spać spokojnie przez wszystkie, nawet te najbardziej niespokojne noce.

W trakcie wyboru okien do swojego domu lub mieszkania dobrze skorzystać z porady specjalisty. Najlepiej udać się do jednego z większych salonów w Twoim mieście i podpytać, które rozwiązanie byłoby najlepsze przy naszym budżecie i aranżacji mieszkania. Najlepiej wybrać przedstawiciela jednego ze sprawdzonych producentów np. OknoPlastu czy innej dużej marki. W Częstochowie może to być salon Aperto znajdujący się przy ulicy Jana Pawła II 66., nieopodal sądów. Decydując się na sprawdzony salon mamy nie tylko gwarancje dobrej obsługi, ale także szeroki wybór towarów ogólnopolskich producentów.

Wymiana okien okiem fachowca 3
Wymiana okien

Odpowiednia konserwacja okien

Polacy niechętnie decydują się na wymianę okien. Operacja ta bowiem powoduje niemałe zamieszanie w domu na kilka dni, a także może kosztować sporo pieniędzy. Jak więc dbać o okna, aby służyły naszemu domostwu dumnie przez dziesięciolecia? Czy pielęgnacja okien wymaga specjalistycznego sprzętu? Firmy produkujące okna od lat dokładają starań, aby zakupione przez nas produkty trzymały odpowiedni poziom funkcjonalności. Jednak jak każdy inny produkt, także okna, niepielęgnowane z czasem niszczeją. Na szczęście konserwacja okien nie jest konieczne co miesiąc, czy nawet raz na kwartał. Wystarczy raz lub dwa razy do roku.

Okna plastikowe – PCV

Najłatwiejsze w konserwacji są okna PCV, spotykane w większości polskich mieszkań. Poza utrzymywaniem ich w czystości wystarczy raz w roku, najlepiej wiosną, dokonać przeglądu polegającym na czyszczeniu i smarowaniu uszczelek i okuć. Ważne, aby do mycia okien nie wykorzystywać silnych detergentów, gdyż mogą one powodować mikrouszkodzenia i przebarwienia. Doskonale do mycia okien sprawdza się woda z płynem do ręcznego mycia naczyń. Nie tylko odtłuszcza szyby, ale także doskonale czyści uszczelki.

Obluzowane okucia dokręcamy, zużyte wymieniamy, a wszelkie ruchome elementy metalowe trzeba nasmarować np. wazeliną techniczną. Uszczelki, aby spełniały swoją funkcję, muszą być elastyczne – jeśli mają stałe odkształcenia, wymiana będzie niezbędna. Przy regulacji szczelności należy pamiętać, że zimą powinna być większa, aby lepiej przytrzymywać ciepło, natomiast latem powinna pełnić funkcji mikrowentylacji, usprawniając obrót powietrza w mieszkaniu.

Wymiana okien okiem fachowca 4
Wymiana okien

Okna aluminiowe i drewniane

Okna aluminiowe wymagają nieco więcej zaangażowania. Oprócz bieżących porządków należy regularnie odkurzać i naoliwiać wszelkie zawiasy, aby działały płynnie i się nie zacinały. Drewniane okna trzeba natomiast dodatkowo impregnować i co kilka sezonów odmalowywać. Są one najdelikatniejsze ze wszystkich modeli dostępnych na rynku, jednak wynagradzają to walorami estetycznymi, naturalnością i klasycznym pięknem. Mimo wszystko to jednak nadal okna PCV cieszą się największą popularnością.

Wymiana okien okiem fachowca 5
Wymiana okien

Dlaczego ważna jest regularna konserwacja?

Zdarza się tak, że klienci kilka lat po wymianie okien zaczynają się skarżyć na zakupiony towar. Najczęściej niezadowolenie dotyczy tego, że okna zaczynają ciężko chodzić, są nieszczelne lub się nie domykają. To właśnie dlatego bieżąca konserwacja jest niezwykle ważna dla codziennego komfortu. Uszczelki czy okucia mają prawo do mechanicznego zużycia, a ich wymiana nie jest kosztowna – nie trzeba od razu wymieniać całych okien. Czasem wystarczy drobna naprawa, nasmarowanie i odkurzenie zawiasów, aby okna wróciły do dawnej świetności.

Jeśli wymienialiśmy okna w ostatnich latach, możemy zwrócić się do producenta po wskazówki, jak dbać o zakupiony towar. Nikt przecież nie zna tak dobrze okien, jak firma, która je wyprodukowała – u niej często też dokupimy niezbędne części serwisowe i preparaty pielęgnacyjne. Oczywiście ważne jest, aby przy wymianie okien zdecydować się na uznanego, ogólnopolskiego producenta. Nie licząc szerokiego asortymentu, firmy te mają znacznie większe doświadczenie w produkcji okien. Nie warto na etapie montażu okien skąpić kilkuset złotych. Może się okazać bowiem, że kupimy produkt wadliwy, który będzie wymagał ciągłego serwisowania lub – co gorsza – będzie źle wyizolowany.

Zła izolacja okien może doprowadzić do znacznego zwiększenia naszych rachunków za ogrzewanie – wówczas w dłuższej perspektywie może się okazać, że zapłaciliśmy za okna znacznie więcej, niż wydawało nam się, że zaoszczędziliśmy.

Jak wybrać okna do domu pasywnego?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here