Wyprowadzka do mieszkania na emeryturze. Dlaczego warto to rozważyć?

0
278
Wyprowadzka do mieszkania na emeryturze

Czy wyprowadzka do mieszkania na emeryturze to dobry pomysł i warto go rozważyć? Jakie wady i zalety może mieć taka decyzja?

W wieku 30 lat własny, piętrowy dom na przedmieściach jest spełnieniem marzeń. To w nim spędzamy swoje najpiękniejsze lata, zakładamy rodziny i wychowujemy dzieci. Posiadanie domu jednorodzinnego wiąże się jednak z wieloma obowiązkami, zwłaszcza jeśli nie stać nas na kosztowną modernizację budynku pod kątem automatyki. Czy warto rozważyć wyprowadzkę do bloku na emeryturę? Jakie wady i zalety może mieć taka decyzja?

Wyprowadzka do mieszkania na emeryturze
Wyprowadzka do mieszkania na emeryturze

Spokój i wygoda na emeryturze

Mieszkanie w bloku wiąże się z szeregiem udogodnień, które doceni niemal każdy senior. Przede wszystkim nie musimy martwić się ogrzewaniem, gdyż większość budynków wielomieszkalnych jest podłączona do miejskiej sieci ciepłowniczej. Nasza aktywność na tym polu ogranicza się zaledwie do odkręcenia lub zakręcenia grzejnika. Nie musimy się martwić uzupełnieniem zapasu gazu, pelletu czy węgla. Wiele spółdzielni mieszkaniowych zatrudnia także dyżurnych fachowców, którzy o każdej porze mogą zjawić się u nas w razie awarii prądu lub gazu. Poza tym nie musimy się martwić o przestrzeń wokół naszego mieszkania. Klatki schodowe są regularnie sprzątane, trawniki przycinanie. Zimą możemy być również spokojni o odśnieżenie najważniejszych dróg. Na emeryturze często nie mamy już tylko zdrowia i energii, aby się tym wszystkim zajmować. Wybierając mieszkanie w bloku, zapewniamy sobie wygodę i komfort.

Bloki mieszkalne są także lepiej skomunikowane z otoczeniem niż większość domów na przedmieściach. Przystanki autobusowe, punkty handlowe, przychodnie – to wszystko znajdziemy zwykle w odległości kilkudziesięciu lub kilkuset metrów od naszego mieszkania. Ponadto, jeśli zdecydujemy się na zamieszkanie w nowym budownictwie, zwykle do dyspozycji będziemy mieli także windę.

Wyprowadzka do mieszkania na emeryturze
Wyprowadzka do mieszkania na emeryturze

Mniej spokoju i przestrzeni

Wybierając mieszkanie bloku, musimy jednak pogodzić się z drobnymi trudnościami. Przede wszystkim mieszkanie w mieście wiąże się z mniejszą dozą spokoju – szum uliczny, wszechobecni sąsiedzi, syreny alarmowe pojazdów – potrzeba będzie kilku tygodni, aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Na szczęście nowe mieszkania charakteryzują się doskonałym wyciszenie akustycznym, dzięki temu w naszym nowym domu, nadal będziemy mogli cieszyć się błogim spokojem. Warto także wziąć pod uwagę fakt, że duże, prywatne podwórko zostanie zastąpione balkonem lub tarasem. Co prawda możemy go pięknie zaaranżować za pomocą kwiatów i dodatków, ale już o grillu niestety musimy zapomnieć. Okoliczne parki i skwery tylko w pewnym stopniu zrekompensują nam brak ogrodu. Na szczęście w większości miastach jest wiele ogródków działkowych, które możemy kupić i uprawiać za kilkanaście tysięcy. Na takie rozwiązanie decydują się nie tylko seniorzy, którzy na emeryturze decydują się przeprowadzić do miasta, ale także osoby, które spędziły w nim całe życie. To świetna alternatywa, jeśli ktoś lubi zajmować się ogrodnictwem, a także ceni sobie bliski kontakt z naturą.

Wyprowadzka do mieszkania na emeryturze
Wyprowadzka do mieszkania na emeryturze

Mieszkanie w bloku wiąże się ze szeregiem wygód i udogodnień, jednak finalnie sami musimy zdecydować, czy jesteśmy gotowi poświęcić dla tego część prywatności i swobody. Jeśli nie jesteśmy co do tego przekonani, dobrym rozwiązaniem może być także wybór domku szeregowego, który zwykle łączy wszystkie plusy mieszkania w bloku i prywatnego domu na przedmieściach. Warto porozmawiać na ten temat z doradcą ds. nieruchomości i cieszyć komfortem i spokojem na zasłużonej emeryturze.

Czytaj także

Kupno mieszkania – na co warto zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

Jak długo pobieramy emerytury?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here